Allmän information
| År | 2001 - - |
| varumärke | Renault |
| Motor | 1.6 i 16V 4X4 (95 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | Kangoo Express (FC_) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3995 mm |
| Bredd | 1675 mm |
| Höjd | 1894 mm |
| Hjulbas | 2624 |
| Vikt | 1894 kg |
| maximal bredd | 1850 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 73 kw |
| Motorhk | 98 hp |
| Vridmoment | 73 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R15 T |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 153 km/h |
| Acceleration | 13.5 s |
| Bränsleby | 10.8 l/100km |
| Bränsleväg | 7.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.6 l/100km |