Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Renault |
| Motor | 1.6 MT (102 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Kangoo II Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4213 mm |
| Bredd | 1829 mm |
| Höjd | 1803 mm |
| Hjulbas | 2697 |
| Vikt | 1803 kg |
| maximal bredd | 1924 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 75 kw |
| Motorhk | 101 hp |
| Vridmoment | 75 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | - |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 170 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Bränsleby | 10.6 l/100km |
| Bränsleväg | 6.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.9 l/100km |