Allmän information
| År | 2008 - 2013 |
| varumärke | Renault |
| Motor | 1.6 MT (87 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Kangoo II |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4213 mm |
| Bredd | 2133 mm |
| Höjd | 1819 mm |
| Hjulbas | 2697 |
| Vikt | 1819 kg |
| maximal bredd | 1923 kg |
| Startkapacitet | 660 l |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 64 kw |
| Motorhk | 86 hp |
| Vridmoment | 64 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 158 km/h |
| Acceleration | 15.8 s |
| Bränsleby | 10.6 l/100km |
| Bränsleväg | 6.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.1 l/100km |