Allmän information
| År | 1985 - 1988 |
| varumärke | Renault |
| Motor | 1.3 (130G) (61 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Rapid (120G,130G,135G) |
| dörrar | 2 |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4200 mm |
| Bredd | 1610 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2400 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | 1390 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1289 |
| Motor kw | 40 kw |
| Motorhk | 54 hp |
| Vridmoment | 40 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Carburetor |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 37 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 153 km/h |
| Acceleration | 14 s |
| Bränsleby | 8.1 l/100km |
| Bränsleväg | 5.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.4 l/100km |