Allmän information
| År | 1999 - - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 2.0 (115 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Fabia I (6Y) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3960 mm |
| Bredd | 1645 mm |
| Höjd | 1450 mm |
| Hjulbas | 2462 |
| Vikt | 1450 kg |
| maximal bredd | 1625 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1984 |
| Motor kw | 84 kw |
| Motorhk | 113 hp |
| Vridmoment | 84 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/50 R15 |
| Wheels | 6J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 195 km/h |
| Acceleration | 9.9 s |
| Bränsleby | 11.1 l/100km |
| Bränsleväg | 5.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |