Allmän information
| År | 2003 - 2007 |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.2 i (64 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Fabia I Combi (6Y) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4222 mm |
| Bredd | 1646 mm |
| Höjd | 1452 mm |
| Hjulbas | 2462 |
| Vikt | 1452 kg |
| maximal bredd | 1610 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1198 |
| Motor kw | 47 kw |
| Motorhk | 63 hp |
| Vridmoment | 47 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 3 |
| Cylindrar diameter | 76,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/70 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 162 km/h |
| Acceleration | 16.3 s |
| Bränsleby | 7.7 l/100km |
| Bränsleväg | 5.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6 l/100km |