Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.4 TDI DPF (80 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Fabia II Combi |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4239 mm |
| Bredd | 1642 mm |
| Höjd | 1498 mm |
| Hjulbas | 2462 |
| Vikt | 1498 kg |
| maximal bredd | 1665 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1422 |
| Motor kw | 59 kw |
| Motorhk | 79 hp |
| Vridmoment | 59 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 3 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/70 R14, 195/55R15, 205/45R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 173 km/h |
| Acceleration | 13.7 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |