Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.4d MT (90 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Fabia III Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3992 mm |
| Bredd | 1732 mm |
| Höjd | 1467 mm |
| Hjulbas | 2470 |
| Vikt | 1467 kg |
| maximal bredd | 1611 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1422 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 3 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 182 km/h |
| Acceleration | 11.1 s |
| Bränsleby | 4 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |