Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.2 AT (110 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Fabia III Wagon |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4257 mm |
| Bredd | 1732 mm |
| Höjd | 1467 mm |
| Hjulbas | 2470 |
| Vikt | 1467 kg |
| maximal bredd | 1633 kg |
| Startkapacitet | 1395 l |
Motoröverföring
| Motor | 1197 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 76,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 199 km/h |
| Acceleration | 9.6 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |