Allmän information
| År | 2001 - 2007 |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.9 TDI (101 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Fabia Sedan I (6Y) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4222 mm |
| Bredd | 1646 mm |
| Höjd | 1449 mm |
| Hjulbas | 2462 |
| Vikt | 1449 kg |
| maximal bredd | 1690 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 74 kw |
| Motorhk | 99 hp |
| Vridmoment | 74 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/60 R14 |
| Wheels | 6J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | 11.6 s |
| Bränsleby | 6.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |