Allmän information
| År | 1998 - 2001 |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.8 20V (125 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Octavia I Combi Tour (1U5) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4510 mm |
| Bredd | 1730 mm |
| Höjd | 1450 mm |
| Hjulbas | 2510 |
| Vikt | 1450 kg |
| maximal bredd | 1820 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1781 |
| Motor kw | 92 kw |
| Motorhk | 123 hp |
| Vridmoment | 92 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 5 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R 15 |
| Wheels | 6 J |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 10.6 s |
| Bränsleby | 11.8 l/100km |
| Bränsleväg | 6.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.7 l/100km |