Allmän information
| År | 1998 - - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.9 TDI (110 HP) |
| Kroppstyp | - |
| Modell | Octavia I Combi Tour (1U5) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4511 mm |
| Bredd | 1731 mm |
| Höjd | 1457 mm |
| Hjulbas | 2512 |
| Vikt | 1457 kg |
| maximal bredd | 1315 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | 6J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 192 km/h |
| Acceleration | 11.5 s |
| Bränsleby | 6.7 l/100km |
| Bränsleväg | 4.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5 l/100km |