Allmän information
| År | 2000 - - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.8 T 4X4 (150 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Octavia I Tour (1U) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4507 mm |
| Bredd | 1731 mm |
| Höjd | 1455 mm |
| Hjulbas | 2520 |
| Vikt | 1455 kg |
| maximal bredd | 1930 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1781 |
| Motor kw | 110 kw |
| Motorhk | 147 hp |
| Vridmoment | 110 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 5 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 63 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 211 km/h |
| Acceleration | 9.1 s |
| Bränsleby | 12 l/100km |
| Bränsleväg | 7.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |