Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Skoda |
| Motor | 1.9 TDI (105 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Octavia II FL (1Z3) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4569 mm |
| Bredd | 1769 mm |
| Höjd | 1462 mm |
| Hjulbas | 2578 |
| Vikt | 1462 kg |
| maximal bredd | 1955 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 77 kw |
| Motorhk | 103 hp |
| Vridmoment | 77 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15, 205/55R16 |
| Wheels | 6JX15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 192 km/h |
| Acceleration | 11.8 s |
| Bränsleby | 6.4 l/100km |
| Bränsleväg | 4.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.1 l/100km |