Allmän information
| År | 1997 - 2005 |
| varumärke | Suzuki |
| Motor | 1.6 i 16V (3 dr) (107 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Grand Vitara (FT,GT) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3810 mm |
| Bredd | 1700 mm |
| Höjd | 1690 mm |
| Hjulbas | 2200 |
| Vikt | 1690 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1590 |
| Motor kw | 78 kw |
| Motorhk | 105 hp |
| Vridmoment | 78 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 56 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 1215/65 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 150 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | 12 l/100km |
| Bränsleväg | 7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |