Allmän information
| År | 1998 - 2005 |
| varumärke | Suzuki |
| Motor | 2.0 TD (3 dr) (87 HP) |
| Kroppstyp | - |
| Modell | Grand Vitara (FT,GT) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3865 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1685 mm |
| Hjulbas | 2200 |
| Vikt | 1685 kg |
| maximal bredd | 1810 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 64 kw |
| Motorhk | 86 hp |
| Vridmoment | 64 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 56 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/80 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 142 km/h |
| Acceleration | 15.2 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |