Allmän information
| År | 1999 - 2005 |
| varumärke | Suzuki |
| Motor | 2.5 i V6 24V (5 dr) (144 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Grand Vitara (FT,GT) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4195 mm |
| Bredd | 1780 mm |
| Höjd | 1685 mm |
| Hjulbas | 2480 |
| Vikt | 1685 kg |
| maximal bredd | 1950 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2495 |
| Motor kw | 106 kw |
| Motorhk | 142 hp |
| Vridmoment | 106 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 84 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 66 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/65 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 155 km/h |
| Acceleration | 10.9 s |
| Bränsleby | 12.1 l/100km |
| Bränsleväg | 7.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |