Allmän information
| År | 2002 - - |
| varumärke | TATA |
| Motor | 1.4 i (85 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Indica Sedan |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4150 mm |
| Bredd | 1625 mm |
| Höjd | 1540 mm |
| Hjulbas | 2450 |
| Vikt | 1540 kg |
| maximal bredd | 1500 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1405 |
| Motor kw | 62 kw |
| Motorhk | 83 hp |
| Vridmoment | 62 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 37 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 12.6 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |