Allmän information
| År | 2001 - 2005 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 3.0i (220Hp) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Altezza Gita |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4505 mm |
| Bredd | 1725 mm |
| Höjd | 1420 mm |
| Hjulbas | 2670 |
| Vikt | 1420 kg |
| maximal bredd | 1990 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2997 |
| Motor kw | 161 kw |
| Motorhk | 216 hp |
| Vridmoment | 161 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/45 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 8.5 s |
| Bränsleby | 16 l/100km |
| Bränsleväg | 8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |