Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 1.3 MT (99 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Auris II Wagon |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4560 mm |
| Bredd | 1760 mm |
| Höjd | 1475 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1475 kg |
| maximal bredd | 1765 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1329 |
| Motor kw | 73 kw |
| Motorhk | 98 hp |
| Vridmoment | 73 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 72,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 13.2 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |