Allmän information
| År | 2002 - 2005 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.0 D-4D (116 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Avensis II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4630 mm |
| Bredd | 1760 mm |
| Höjd | 1480 mm |
| Hjulbas | 2700 |
| Vikt | 1480 kg |
| maximal bredd | 1970 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1995 |
| Motor kw | 85 kw |
| Motorhk | 114 hp |
| Vridmoment | 85 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,2 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/45 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 195 km/h |
| Acceleration | 11.2 s |
| Bränsleby | 7.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.6 l/100km |