Allmän information
| År | 2005 - 2008 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.2 D-4D (175 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Avensis Wagon II |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4700 mm |
| Bredd | 1760 mm |
| Höjd | 1525 mm |
| Hjulbas | 2700 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2231 |
| Motor kw | 128 kw |
| Motorhk | 172 hp |
| Vridmoment | 128 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 220 km/h |
| Acceleration | 8.6 s |
| Bränsleby | 6.3 l/100km |
| Bränsleväg | 4.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.1 l/100km |