Allmän information
| År | 1999 - 2002 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.0 D-4D (110 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Avensis Wagon (T22) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4570 mm |
| Bredd | 1710 mm |
| Höjd | 1500 mm |
| Hjulbas | 2630 |
| Vikt | 1500 kg |
| maximal bredd | 1830 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1995 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,2 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/60 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 190 km/h |
| Acceleration | 11.6 s |
| Bränsleby | 7.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |