Allmän information
| År | 1995 - 1997 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 1.6 i 16V GLi (114 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Corolla Hatch (E10) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4295 mm |
| Bredd | 1685 mm |
| Höjd | 1375 mm |
| Hjulbas | 2465 |
| Vikt | 1375 kg |
| maximal bredd | 1595 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1587 |
| Motor kw | 84 kw |
| Motorhk | 113 hp |
| Vridmoment | 84 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 R14 H |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 195 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 7.3 l/100km |