Allmän information
| År | 2001 - 2008 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 1.6 i (110 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | Corolla Verso |
| dörrar | 5 |
| Säten | 7 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4240 mm |
| Bredd | 1710 mm |
| Höjd | 1610 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1610 kg |
| maximal bredd | 1695 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/70 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 11.3 s |
| Bränsleby | 9.4 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.3 l/100km |