Allmän information
| År | 1992 - 1996 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.5T (280Hp) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Cresta (X90) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4750 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1390 mm |
| Hjulbas | 2730 |
| Vikt | 1390 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2491 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 - 225/50 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |