Allmän information
| År | 1999 - 2001 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.5i (200Hp) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Crown Estate (S170) |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4835 mm |
| Bredd | 1765 mm |
| Höjd | 1520 mm |
| Hjulbas | 2780 |
| Vikt | 1520 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2492 |
| Motor kw | 147 kw |
| Motorhk | 197 hp |
| Vridmoment | 147 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |