Allmän information
| År | 1987 - 1999 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.5 i (180 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Crown Wagon (GS130) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4690 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1515 mm |
| Hjulbas | 2730 |
| Vikt | 1515 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2491 |
| Motor kw | 132 kw |
| Motorhk | 177 hp |
| Vridmoment | 132 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 64 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185SR14 |
| Wheels | 15x6JJ |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |