Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 3.5 AT (315 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Crown XIV (S210) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4895 mm |
| Bredd | 1800 mm |
| Höjd | 1450 mm |
| Hjulbas | 2850 |
| Vikt | 1450 kg |
| maximal bredd | 1925 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3456 |
| Motor kw | 231 kw |
| Motorhk | 310 hp |
| Vridmoment | 231 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 94 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/45R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |