Allmän information
| År | 1995 - 2002 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.7i (150HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Hilux Surf II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4645 mm |
| Bredd | 1720 mm |
| Höjd | 1700 mm |
| Hjulbas | 2670 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2693 |
| Motor kw | 110 kw |
| Motorhk | 147 hp |
| Vridmoment | 110 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 95 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/60R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |