Allmän information
| År | 1996 - 1998 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 3.0DT (140HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Hilux Surf II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4850 mm |
| Bredd | 1800 mm |
| Höjd | 1805 mm |
| Hjulbas | 2675 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2982 |
| Motor kw | 103 kw |
| Motorhk | 138 hp |
| Vridmoment | 103 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 96 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/60R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |