Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.7 MT (182 HP) |
| Kroppstyp | Pickup |
| Modell | Hilux VII Facelift |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5130 mm |
| Bredd | 1760 mm |
| Höjd | 1680 mm |
| Hjulbas | 3085 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2694 |
| Motor kw | 133 kw |
| Motorhk | 178 hp |
| Vridmoment | 133 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 95 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 76 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/65 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |