Allmän information
| År | 2015 - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.8d AT (177 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Pickup |
| Modell | Hilux VIII Pickup |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 5330 mm |
| Bredd | 1855 mm |
| Höjd | 1815 mm |
| Hjulbas | 3085 |
| Vikt | 1815 kg |
| maximal bredd | 2910 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2755 |
| Motor kw | 130 kw |
| Motorhk | 174 hp |
| Vridmoment | 130 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/60/R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |