Allmän information
| År | 2000 - - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 1.8 16V VT-i (140 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | MR 2 (_W3_) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3885 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1240 mm |
| Hjulbas | 2450 |
| Vikt | 1240 kg |
| maximal bredd | 1225 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1794 |
| Motor kw | 103 kw |
| Motorhk | 138 hp |
| Vridmoment | 103 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 48 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/55-205/50R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 210 km/h |
| Acceleration | 7.9 s |
| Bränsleby | 10.5 l/100km |
| Bränsleväg | 6.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |