Allmän information
| År | 2015 - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.0 MT (146 HP) 4WD |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | RAV 4 IV (CA40) Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4605 mm |
| Bredd | 1845 mm |
| Höjd | 1670 mm |
| Hjulbas | 2660 |
| Vikt | 1670 kg |
| maximal bredd | 2080 kg |
| Startkapacitet | 577 l |
Motoröverföring
| Motor | 1987 |
| Motor kw | 107 kw |
| Motorhk | 143 hp |
| Vridmoment | 107 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/65/R17, 235/55/R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 10.7 s |
| Bränsleby | 10 l/100km |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |