Allmän information
| År | 2006 - - |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 2.2 16V D-4D (134 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | RAV4 III |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4395 mm |
| Bredd | 1815 mm |
| Höjd | 1720 mm |
| Hjulbas | 2560 |
| Vikt | 1720 kg |
| maximal bredd | 2190 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2231 |
| Motor kw | 98 kw |
| Motorhk | 131 hp |
| Vridmoment | 98 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/70 R16 |
| Wheels | 6.5 X 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 10.5 s |
| Bränsleby | 8.1 l/100km |
| Bränsleväg | 5.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |