Allmän information
| År | 1993 - 2002 |
| varumärke | Toyota |
| Motor | 3.0 i 24V T-turbo (330 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Supra (A8) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4520 mm |
| Bredd | 1810 mm |
| Höjd | 1275 mm |
| Hjulbas | 250 |
| Vikt | 1275 kg |
| maximal bredd | 1790 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2997 |
| Motor kw | 242 kw |
| Motorhk | 324 hp |
| Vridmoment | 242 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/50-245/50 ZR 16 |
| Wheels | 8.0x16 - 9.5x16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 5.1 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 11.1 l/100km |