Allmän information
| År | 1982 - - |
| varumärke | VAZ |
| Motor | 1.3R (135 Hp) |
| Kroppstyp | - |
| Modell | 21079 |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4145 mm |
| Bredd | 1620 mm |
| Höjd | 1440 mm |
| Hjulbas | - |
| Vikt | 1440 kg |
| maximal bredd | 1430 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1308 |
| Motor kw | 99 kw |
| Motorhk | 133 hp |
| Vridmoment | 99 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Carburetor |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 40 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/70 R13 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |