Allmän information
| År | 1999 - - |
| varumärke | Volkswagen |
| Motor | 1.9 SDI (68 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Golf IV Variant (1J5) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4397 mm |
| Bredd | 1735 mm |
| Höjd | 1485 mm |
| Hjulbas | 2515 |
| Vikt | 1485 kg |
| maximal bredd | 1815 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 50 kw |
| Motorhk | 67 hp |
| Vridmoment | 50 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 18 s |
| Bränsleby | 7 l/100km |
| Bränsleväg | 4.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |