Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Volkswagen |
| Motor | 1.6 i (102 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Golf V Variant |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4556 mm |
| Bredd | 1781 mm |
| Höjd | 1504 mm |
| Hjulbas | 2578 |
| Vikt | 1504 kg |
| maximal bredd | 1900 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1595 |
| Motor kw | 75 kw |
| Motorhk | 101 hp |
| Vridmoment | 75 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | 6 1/2 J x 16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 184 km/h |
| Acceleration | 12.3 s |
| Bränsleby | 9.9 l/100km |
| Bränsleväg | 6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.4 l/100km |