Allmän information
| År | 1990 - 1994 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.8 i V6 (147 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 940 (944) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4871 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1411 mm |
| Hjulbas | 2770 |
| Vikt | 1411 kg |
| maximal bredd | 1820 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2849 |
| Motor kw | 108 kw |
| Motorhk | 145 hp |
| Vridmoment | 108 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 91 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 190 km/h |
| Acceleration | 9.6 s |
| Bränsleby | 13.9 l/100km |
| Bränsleväg | 8.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 11.3 l/100km |