Allmän information
| År | 1990 - 1998 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.3 i (131 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 940 Kombi (945) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4810 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1435 mm |
| Hjulbas | 2770 |
| Vikt | 1435 kg |
| maximal bredd | 1950 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2316 |
| Motor kw | 96 kw |
| Motorhk | 129 hp |
| Vridmoment | 96 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 96 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15V |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | 11.2 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 9.9 l/100km |