Allmän information
| År | 1990 - 1998 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.4 TD (122 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 940 Kombi (945) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4871 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1411 mm |
| Hjulbas | 2770 |
| Vikt | 1411 kg |
| maximal bredd | 1945 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2383 |
| Motor kw | 89 kw |
| Motorhk | 119 hp |
| Vridmoment | 89 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 76,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R15V |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | 12.1 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 7.8 l/100km |