Allmän information
| År | 2008 - 2012 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.4 MT (140 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S40 II Facelift |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4468 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1452 mm |
| Hjulbas | 2640 |
| Vikt | 1452 kg |
| maximal bredd | 1960 kg |
| Startkapacitet | 88 l |
Motoröverföring
| Motor | 2435 |
| Motor kw | 103 kw |
| Motorhk | 138 hp |
| Vridmoment | 103 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 5 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Petrol |
| Bränslekapacitet | 62 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 10.6 s |
| Bränsleby | 13.2 l/100km |
| Bränsleväg | 6.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.1 l/100km |