Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.0i (145 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S40 II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4468 mm |
| Bredd | 1770 mm |
| Höjd | 1452 mm |
| Hjulbas | 2640 |
| Vikt | 1452 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1999 |
| Motor kw | 106 kw |
| Motorhk | 142 hp |
| Vridmoment | 106 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 87,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 210 km/h |
| Acceleration | 9.5 s |
| Bränsleby | 10.2 l/100km |
| Bränsleväg | 5.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.4 l/100km |