Allmän information
| År | 1995 - 1999 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 1.6 16V (105 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S40 (VS) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4483 mm |
| Bredd | 1717 mm |
| Höjd | 1411 mm |
| Hjulbas | 2550 |
| Vikt | 1411 kg |
| maximal bredd | 1750 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1588 |
| Motor kw | 77 kw |
| Motorhk | 103 hp |
| Vridmoment | 77 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Bränsleby | 11.8 l/100km |
| Bränsleväg | 6.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.5 l/100km |