Allmän information
| År | 1999 - 2003 |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.0 T (165 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S40 (VS) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4516 mm |
| Bredd | 1716 mm |
| Höjd | 1422 mm |
| Hjulbas | 2562 |
| Vikt | 1422 kg |
| maximal bredd | 1790 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1948 |
| Motor kw | 121 kw |
| Motorhk | 162 hp |
| Vridmoment | 121 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 5 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R 15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 220 km/h |
| Acceleration | 8.5 s |
| Bränsleby | 12 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |