Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.0d MT (181 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | S60 II Facelift |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4628 mm |
| Bredd | 1865 mm |
| Höjd | 1484 mm |
| Hjulbas | 2776 |
| Vikt | 1484 kg |
| maximal bredd | 2060 kg |
| Startkapacitet | 380 l |
Motoröverföring
| Motor | 1969 |
| Motor kw | 133 kw |
| Motorhk | 178 hp |
| Vridmoment | 133 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 5 |
| Cylindrar diameter | 82 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 67 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 230 km/h |
| Acceleration | 7.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |