Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 2.0d MT (163 HP) |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | XC60 Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4628 mm |
| Bredd | 1891 mm |
| Höjd | 1713 mm |
| Hjulbas | 2774 |
| Vikt | 1713 kg |
| maximal bredd | 2300 kg |
| Startkapacitet | 1455 l |
Motoröverföring
| Motor | 1984 |
| Motor kw | 120 kw |
| Motorhk | 161 hp |
| Vridmoment | 120 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 5 |
| Cylindrar diameter | 81 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/65 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 10.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | 5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |