Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Volvo |
| Motor | 3.0 AT (304 HP) 4WD |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | XC70 II Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4838 mm |
| Bredd | 1870 mm |
| Höjd | 1604 mm |
| Hjulbas | 2815 |
| Vikt | 1604 kg |
| maximal bredd | 2410 kg |
| Startkapacitet | 1600 l |
Motoröverföring
| Motor | 295 |
| Motor kw | 223 kw |
| Motorhk | 299 hp |
| Vridmoment | 223 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/65R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 215 km/h |
| Acceleration | 7.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |